Ön Lisanstan Askerlik

Ön Lisans admin 8 Ekim 2020

Merhaba bu yazımda sizlere ön lisans mezunu bireyler (bu yazıda sadece erkekler hakkında bilgi vereceğimizi belirtmek isterim daha detaylı bilgi yakında paylaşılacak olup kadınların askerliği hakkında bilgi almak isterseniz admin@onlisans.org adresine mail atabilirsiniz.) hangi şekillerde askerlik yapabilir bunları size aktaracağım.

Türk vatandaşı sayılan herkes askerlik yapmak zorundadır. Bahsedilen zorunlu durum,20 Yaşınıza girdiğiniz yılın ocak ayının birinci gününde başlar ve 41 yaşınıza girdiğiniz yılın ocak ayının birinci gününe kadar olan zamanı içine alır. Ancak özürlü hal var ise bundan dolayı askerlik ertelenebilir (tecil). askerlik tecil etmek iş veya öğrenci olduğunuzdan dolayı olabilir. 29 yaşına gelenler tecil yapamaz.

önlisans mezunu birey yedek astsubay – er/erbaş olabilir. şu kişiler için (yedek astsubay) zorunlu askerlik hizmeti 12 ay. şu kişiler için (er/erbaş) zorunlu askerlik hizmeti 6 ay.

yedek astsubaylar ilk 2 ay temel eğitim daha sonrasında 10 ay kıt’a larda görev yapar. er/erbaş’lar ise 1 ay temel eğitim 5 ay kıt’alarda görevdir. daha sonrasında sınavlara girilerek rütbe alınabilir veya terhis olunabilir. sınavlarda geçme kalma tamamen komutanın insiyatifindedir.

astsubay maaşı 6 bin tl civarı.

er/erbaş maaşı 110-220 tl civarı

#askerlik #astsubay maaşı #astsubaylık #er/erbaş #er/erbaş maaşı #kpss önlisans #ön lisans askerlik #önlisans asker olma #önlisans asker olmak #yedek astsubay olma
Yorumlar
  serhat

  9 Ekim 2020

  Maaş güzel de askerlik yerine göre zordur


 1. admin

  12 Ekim 2020

  subay olduğunuzda bir tık rahat olursunuz ama tabiki zorluğu yok değil haklısınız 🙂


Bir yorum bırak
Mail adresiniz kimseyle paylaşılmayacaktır.